BİİB 2019 - Bursa İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı Gözlemleri


Geçtiğimiz hafta 21-22 ve 23 Kasım tarihlerinde Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde, Bursa Büyükşehir Belediyesi, İşkur, Bursa Kent Konseyi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın katkılarıyla İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı gerçekleştirildi. Bizlerde Bursa'da faaliyet gösteren şirketlerden biri olarak fuara katılım gösterdik. 3 gün içerisinde gözlemlediğim bir çok şey oldu. Bunları sizlerle de paylaşmak, istihdam fuarları'nın nereye doğru kaydığını gözlemlediğim kadarıyla aktarmak istedim.

Bu yıl 6.sı düzenlenen Bursa İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı (BİİB 2019)'a gerçekten yoğun bir ilgi vardı. Benim gördüğüm en kalabalık istihdam fuarlarından biriydi diyebilirim. Sanırım 400 civarında firma katılım göstermiş. Bu sayı iş arayanlar için gerçekten çok iyi rakam. Öncelikle fuar gözlemlerimi 3 kategoride açıklamak daha doğru olur diye düşünüyorum. İş arayanlar, firma çalışanları ve fuar organizasyonu.

1- İş Arayanlar Açısından Fuar Gözlemleri

İstihdam fuarının açılma sebebi şüphesiz istihdam sağlamaktır. Dolayısıyla fuara ticari müşteriler değil,  kafalarındaki pozisyona uygun başvuruları gerçekleştirerek, bir iş sahibi olmak isteyenler geliyor. Tabi bunun dışında İnsan Kaynakları ile organize çalışan bazı kuruluşlarda ticari amaçlarla stantlara geliyor. Bunlardan bazıları yemek şirketleri, İnsan Kaynakları Danışmanlık şirketleri ve İş Güvenliği ile ilgili şirketler gibi... 

İş arayanlarda benim gözlemlediğim ve aldığımız formlardan anladığım kadarıyla fuara katılanlar genellikle Üniversite son sınıf öğrencileri, yeni mezun Beyaz Yaka olmak isteyenler, engelli ve emekli statüsünde iş arayanlar, ne iş olsa yaparım diyen kişiler, benim görmekten mutluluk duyduğum firmalarla tanışıp bilgi almak isteyen enerji dolu öğrenciler ile maalesef stantlarda sadece ikramları yemek için gezmeye gelen rahat kişilikler...

Sadece bunlardan yola çıkarak aslında ülkemizin işsizlik oranı ve hangi statüde işsizlerin olduğunu anlamak çok da zor değil. Üniversite mezunlarının ciddi anlamda boşlukta olduğu ve iş bulmakta aşırı zorlandıkları bir gerçek. Bu fuarlar sayesinde bu kişiler bir fırsat yakalamış durumda.

İş arayanların eksi yönleri;

  • Bazı adaylar formları yanlış ya da eksik doldurduğu için yeteneklerini, uzmanlıklarını ya da tecrübelerini tam anlamıyla ifade edememiş oluyorlar.
  • Her ne kadar tam resmiyet aranmasa da bazı adayların giyimi, saçı, sakalı birbirine girmiş durumdaydı. Bu kişi için İşe Alım Uzmanı tarafından olumsuz görüş bildirilebilir.
  • Ne iş istediğini bilmeyen çok kişi vardı.
  • Başvurduğu firmanın ne iş yaptığını, hangi sektörde olduğunu  bilmeden ya da sormadan çok alakasız firmalara başvuru yapan çoğunluktaydı.

2-Firma Çalışanları Açısından Fuar Gözlemleri

Genel olarak firma stantları ve ikramları gayet güzel hazırlanmıştı. Çalışanların çoğu gayet uygun kıyafetle stantta hazır bulunuyorlardı. Bir çoğunda güler yüzle adaylarla ilgilenen çalışanlar mevcuttu. Bu olumlu hava tüm stantlara yansımıştı. Bu gibi organizasyonların olmazsa olmaz özçekimleri mutlulukla çekiliyor ve hemen sosyal medya'da yayınlanıyordu. 

Firma çalışanları'nın eksi yönleri;
  • Bazı stantlarda gözlemlediğim kadarıyla gelen tüm adaylara formu uzatıp, formları diğer salona geçerek doldurup teslim edilmesi istenmişti. Adaya hiç soru sormadan, firmada var olan pozisyonlara uygunluğu ölçülmeden form doldurtulması hem aday hem de firma çalışanı açısından zaman kaybıdır.
  • Yeni mezun, engelli ve emeklilere karşı "biz engelli/emekli/yeni mezun almıyoruz" diyerek çok kişinin geri döndürüldüğüne şahit oldum.
  • Firmalarında ilgili pozisyon olmasına rağmen açık olmadığı için "şuan alım yok" diyerek geri döndürülenler çok oldu. 

3-Fuar Organizasyonu Açısından Gözlemler

Fuarın organizasyonu gayet başarılıydı. Stantlar zamanında hazırdı ve organizasyonun başındaki İşkur çalışanları bir bir stantları gezerek firmalardan geri dönüşleri alıyorlardı. 

Genel olarak başarılı tamamlanan organizasyonun sonucunda bir çok adaydan form toplandı. Umuyorum ki tüm firmalar bu formları özverili bir şekilde tarayıp özgeçmiş havuzlarına kayıt ediyorlardır. Aksi takdirde zaten bu fuarın bir anlamı kalmayacaktır. Bir anda 300 kişiyi alamayacakları için, ileride oluşabilecek açık pozisyonlar için uygun formları havuzda tutmaları gerekecektir. 

Bu fuarlar hem firmalar hem de iş arayanlar için iyi bir fırsat sunmaktadır. Bu fırsatı iyi biçimde organize eden firmalar ve iş arayanlar eminim başarılı bir sonuç elde edeceklerdir. Ülkemizin istihdam açığı gün geçtikçe artmaktayken bu fuarlar sayesinde bir nebze olsun bu açık kapanır diye umuyorum...

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.