Ücret Konusunda Cinsiyete Dayalı Ayırım Yapılabilir mi?

Ücret Konusunda Cinsiyete Dayalı Ayırım Yapılabilir mi?

İnsanların çoğunda genellikle kadınların erkeklerden daha basit işlerde çalıştırılabileceği, bu yüzden erkeklerden daha az ücret almaları gerektiği kanısı vardır. Dünyada cinsiyete dayalı eşitsizliğe yönelik yapılan araştırmalarda,Türkiye'de aynı pozisyonda çalışan kadınların erkeklerden 5'te 1 oranında daha az ücret kazandığını ortaya koymaktadır. Yine yapılan araştırmalar kadınların istihdam oranında yükselme eğilimini göstermekte iken ücret konusunda erkeklerden daha az ücret aldıklarını ortaya koymuştur.

Her ne kadar genel eğilim olarak kadınlar erkeklerden daha az ücret alsalar da İş Kanunu'nun 5. maddesinde cinsiyete dayalı ücret eşitsizliği olmaması için eşit ücret ilkesi benimsenmiştir. Yani işe alımlarda cinsiyete dayalı ücret farkı olamaz, belirli ya da belirsiz sözleşmelerde böyle bir madde yer alamaz. Aksi takdirde İş Kanunu ilgili maddeler aykırılık gerekçesiyle sözleşmelerdeki cinsiyete dayalı ücret ayrımı ile ilgili hükümler geçersiz sayılacaktır.





Bu yazı daha önce kez okundu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.