Excel Yıllık İzin Takibi

Günümüzde her şirket kendi içerisinde yıllık izin takibini yapmaktadır. Ancak zaman zaman bu takip işi çığırından çıkmakta ve karma karışık olmaktadır. Bu durum özellikle çalışan sayısının fazla olduğu şirketlerde daha zorlaşmaktadır. Büyük firmalar zaten paket programlar ile bu işi yürütmekte iken küçük firmalar excel üzerinden yıllık izin takibi yapmaktadır. Ancak işin içerisine "Yıllık İzin Borçlandırması" diye bir yöntem girince işler çarşafa dolanmaktadır.Bazı firmalar telafi çalışması ile yıllık izin kullandırımları gerçekleştirmektedir. Yani yıllık izin hakedişi olmayan personele önceden izin kullandırmakta ve bunu borç olarak kaydetmektedir. Hakediş tarihinden sonraki bir zamanda bu yıllık izin borcunu düşmektedir. Her ne kadar da yasal bir durum olmasa da üretimin durma noktası geldiği noktalarda zaman zaman işverenler bu yöntemi kullanmaktadırlar. Takibin zorlaştığı bu durumda hazırlamış olduğum Yıllık İzin dosyası bu takibi kolaylıkla yapmanızı sağlayacaktır. 

Yıllık İzin Takibi Programının Kullanımı

1- Anasayfa: Anasayfa yukarıdaki şekilde görünmektedir. Personel adını seçtiğiniz takdirde personele ait sicil numarası, kalan yıllık izini ve kalan yıllık izin borcu görünmektedir. Yanda bulunan iki buton sayesinde personel listesi ve izin hareketleri sayfalarına erişim sağlanmaktadır.

2- Personel Listesi:


Personel listesi sayfasında sadece Sicil No, Adı Soyadı, Bölümü, Doğum Tarihi ve İşe Giriş Tarihini yazıyoruz. Bunları yazdığımız takdirde sağ tarafta bulunan tüm formüller aktif olmaktadır. Buradan personele ait izin, borç bakiyeleri ve kıdem sürelerini görmemiz mümkündür. 

3- İzin Hareketleri:


Bu bölüm bizim en fazla kullanacağımız bölümlerden biridir. Personelin sicil numarasını yazdığınızda otomatik olarak ismi gelmektedir. Daha sonra izin başlangıç ve bitiş sürelerini yazmanız gerekmektedir. İzin Türü sütununda ise eğer personelin yıllık izin bakiyesi var ise "01 - Yıllık İzin" seçeneğini seçiyoruz. Yıllık izin bakiyesi yok ise "02 - Borçlandırma" seçeneğini seçiyoruz. Eğer borcu olan bir personelin borcunu hakettiği yıllık izninden düşeceksek "03 - Borçtan Düşme" seçeneğini seçiyoruz.
Genel olarak çok basit olmakla birlikte excel kullanımından dolayı formüllerin kullanımına dikkat etmek gerekmektedir. Program 50 yaş üstü için 20 gün izin hakedişini kendisi otomatik olarak eklemektedir. Sizin tek yapmanız gereken personel listesinde ve izin hareketleri listesinde doğru tarihleri ve sicilleri girmenizdir. 

Not: Tamamen ücretsiz olarak kullanıma sunduğum programdan dolayı yaşanabilecek her türlü aksaklık kullanıcının kendisine aittir. Öncelikle 5 kişilik bir liste yaparak kullanmanızı, problem yaşanmadığı takdirde tüm çalışanlar için programı aktif etmenizi öneririm. Programı indirerek her türlü sorumluluğu üstlenmiş olduğunuzu bildirir, program ile ilgili tüm sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından bana iletebilirsiniz. İlettiğiniz geri dönüşler sayesinde yeni güncellemeler ile programı daha iyi seviyeye getirebiliriz.Bu yazı daha önce kez okundu.

39 yorum:

 1. programı indirdim, fakat dosya hata veriyor,
  mail olarak gönderebilir misiniz?
  enesersoy@gmail.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Dosyayı mail adresinize gönderdim. Siz nasıl bir hata aldınız. Şuan bende indirdim bir hata görünmüyor.

   Sil
 2. evet hata veriyor linke tıklayınca. dosyayı indir diyor ancak hatalı
  cafera@hotmail.com gönderirmisiniz
  teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 3. merhaba programı indiremiyorum maılıme atma ımkanınız varmı acaba vuralpinar35@gmail.com

  YanıtlaSil
 4. maiile göderme imkanınız varmı acaba vuralpinar35@gmail.com

  YanıtlaSil
 5. İndirme linkinde her hangi bir hata yoktur. Sadece Google Drive rar dosyasını önizleme yapamadığı için hata diye uyarı vermektedir. Ama hemen altında indir diye yazan yeri tıklamanız gerekmektedir.

  YanıtlaSil
 6. merhabalar. umitzer@hotmail.com adresine gönderebilmeniz mümkün müdür? şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 7. dosyayı çıkar denilince şifre soruyor. yardımcı olabilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dosyada herhangi bir şifre yoktur. Şimdi kontrol ettim linkler çalışıyor.

   Sil
 8. merhabalar. winrar'da arşiv biçimi tanınmıyor veya arşiv hasarlı hatası veriyor. umitzer@hotmail.com adresine gönderebilir misiniz? saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Winrar programında bir hata vardır. Güncel sürümü yüklediğinizde dosyayı açabilirsiniz.

   Sil
  2. İlginize teşekürler.emeginize sağlık. Ancak personel listesine departman bölüm ve şube olarak üç sütun eklemek istiyorum. Buna müsade etmiyor. Saygılar

   Sil
 9. teşekkürler. winrar güncellemesi ile dosyayı açabildim. emeğinize sağlık. ancak benim personel tablosuna birkaç sütun eklemem gerekiyor. personelin şubesi ve departmanı olmak üzere iki sütun. bunu nasıl yapabilirim yardımcı olabilir misiniz? mail adresim umitzer@hotmail.com saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle excelde üst kısıma çift tıkladığınız takdirde program normal excel görünümüne gelecektir. Görünüm kısmından başlıklar yazılı kutuyu tiklerseniz sütun görünümleri aktif olacaktır.

   Sil
 10. winrar hatası alıyorum. Mail atabilir misiniz tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Program winrardan çıkartılmıştır. Direk indirebilirsiniz.

   Sil
 11. Merhaba Mehmet Bey,
  programınızda personel listesinde yer alan izin sütunundaki formül konusunda yardımcı olabilmeniz mümkün mü acaba? kıdeme göre yıllık izin süresini veren formül benim için gerekli olan formüldür. yardımınızı rica ediyorum.

  YanıtlaSil
 12. Merhaba Mehmet Bey,
  programınızdaki kıdem yılına göre verilen yıllık izin formülünü paylaşabilmeniz mümkün müdür rica etsem?

  YanıtlaSil
 13. Uğur Bey, formülü aynen olduğu gibi paylaşıyorum.

  =YIL(BUGÜN()-E3)-1900&" YIL "&AY(BUGÜN()-E3)-1&" AY "&GÜN(BUGÜN()-E3)&" GÜN "

  YanıtlaSil
 14. merhabalar

  sizden rica etsem mail olarak yollaya bilirmisiniz.
  gokhan.kasikci@arturk.com.tr

  YanıtlaSil
 15. Merhaba Mehmet Bey,
  Dosyayı indirdim fakat run-time error 9 Subscript out of range hatası vermekte. Rica etsem harungunduztepe@hotmail.com adresine mail olarak gönderebilir misiniz?

  YanıtlaSil
 16. merhaba,
  Dosyayı indirdim simgesinde ünlem işareti çıkıyor. aziztaskesen@msn.com adresine atmanızı rica ederim.

  YanıtlaSil
 17. Merhaba Mehmet Bey,
  Dosyayı indirdim fakat run-time error 9 Subscript out of range hatası vermekte. Rica etsem serkanust2@hotmail.com adresine mail olarak gönderebilir misiniz?

  YanıtlaSil
 18. Merhaba Mehmet Bey,
  Dosyayı indirdim fakat run-time error 9 Subscript out of range hatası vermekte. Rica etsem serkanust2@hotmail.com adresine mail olarak gönderebilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dosyada herhangi bir problem yoktur. Tekrar indirmeyi denermisiniz?

   Sil
 19. merhaba programı indiremedim. mailden yollayabilir misiniz . benim istediğim sistem böyle personelin yıllık ızınlerı ve resmi izinlerini hesab edip ne kadar izin kalmış yada alacağı var gibi. bu sistem yardimci olabilir mi bana info@bilginkereste.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, Evet programda kalan ve hakedeceği izinleri görebilirsiniz.

   Sil
 20. MERHABA MEHMET BEY,
  MAKRODA DÜZENLEMEDE PAROLA İSTİYOR SİZDEN RİCAM MAİL OLARAK GÖNDEREBİLİR MİSİNİZ.
  enesikbal15@gmail.com

  YanıtlaSil
 21. sistem parola istiyor hocam bilginiz varmı düzenleme esnasında ?

  YanıtlaSil
 22. info@frontcephe.com adresine mail atar mısınız

  YanıtlaSil
 23. indiremedim mail olarak gönderirmisiniz şimdiden tşkler samet27.san@gmail.com

  YanıtlaSil
 24. İndiremedim, e-mail olarak gönderebilirseniz müteşekkir olurum hmertoglu@gmail.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, mail adresinize gönderilmiştir. İyi günler

   Sil
 25. merhabalar mail adresime gonderme imkanınız var mı?? azimbektaş@gmail.com

  YanıtlaSil
 26. Dosya hata veriyor mail olarak gönderebilir misiniz?
  damladgn@outlook.com.tr

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.