Ani Veri Kaybı: Muhtemel Sebepler ve Önleme Becerileri


Bilgisayar kullanımında disk yönetimi, veri güvenliği ve veri kaybı her zaman dikkatimizi çeken sonsuz konulardır. Bilgisayar kullanırken yeterince dikkatli olamayacağınız için aşağıdaki hataları yapabilirsiniz:
 • Dikkatsizce bir programın kapatılması
 • Yararlı bir dosyayı yanlışlıkla silme
 • Yanlış düğmeye bastıktan sonra güvensiz dosya / program indirme vb.
Dolayısıyla veri kaybı olur. Sorabilirsiniz: aslında veri kaybı nedir?

Beklenmedik Şekilde Verilerinizi Kaybetme

Bazı hatalar veri kaybına neden olurken, diğerleri hata yapmaz. Ani veri kaybına rastlamış olsanız bile endişelenmenize gerek yoktur: birçok durumda kaybolan verileri belirli araçların yardımıyla kurtarabilirsiniz.

Uyarı! Dosyaların başarıyla geri yüklenip yüklenmediğinden emin değilseniz veya önemli bilgiler içeriyorsa, kendi başınıza ilerlemeden önce nitelikli bir yardım isteyin!Gerçek Hikaye Ne?

Veri aniden kaybedilebilir; Sebeplerin bazıları tahmin edilebilir ve önlenebilir, diğerleri ise beklentilerimizin tamamen ötesinde. Ancak, beklenmedik bir şekilde kaybedilen tüm veriler sonsuza dek gider. Deneyimsiz kullanıcıların bile kayıp verileri nispeten basit bir şekilde geri yüklemeleri için çözümler vardır (Örneğin, Windows Server'da kayıp dosyaların nasıl kurtarılacağını görün )
Tüm dikkat etmeniz gereken, kaybolan verilerin yeni verilerle üzerine yazılmaması ve veri depolama cihazlarının ciddi şekilde zarar görmemesidir. Aksi takdirde, sabit sürücüden veya başka herhangi bir cihazdan veri kurtarma zor tamamlanabilir.


Veri Kaybı Örnekleri

Örnek 1:
“ Bir yardımcı program indirmek üzereydim. Tarayıcım dosyayı göndermek için bir konum isteyecek şekilde ayarlanmış. Gözat butonuna ve istediğim klasöre tıkladım. Klasörde en az 30 ila 60 dosya vardı. Ekranım bir an parladı ve klasöre tekrar baktığımda yeniden boştu. Onları nasıl bulabilirim? ”
Bu, Microsoft topluluğunun bir yayınıdır ve pek çok kullanıcının konu hakkında endişelendiğini belirten 7.000'den fazla görüşü vardır - dosya aniden kayboldu .
Bu dosyalar nasıl kayboluyor? Dosya kaybının çeşitli nedenlerden kaynaklanabileceği için bunu söylemek oldukça zor. Ancak, en önemli şey sorunu keşfettikten sonra ne yaptığınızdır. Bu neden önemli? Bunun nedeni, kaybolan dosyaların üzerine yazılıp yazılmayacağına karar verip geri alıp almayacağınıza karar vermenizdir.Örnek 2:
“ Sistem bazen 2.9GB sürücüyü tanıyamadı ve sürücüye erişmeye çalıştığımda, sürücünün şimdi biçimlendirmek isteyip istemediğimi soran bir biçimde biçimlendirilmediğini söyledi. Hayır'ı tıklattım ve bilgisayarımı yeniden başlattım, sorun giderildi. ”

Bu aynı zamanda internette bulunan bir durumdur. Kullanıcı, bilgisayar hemen biçimlendirmesini söylediğinde, bazen sürücüye erişemediğini söyledi . Sonra sorunu çözmek için bilgisayarı yeniden başlatmayı seçti.

Ancak, bu sürücüdeki verilerin büyük tehlike altında olması oldukça olasıdır; herhangi bir zamanda gidebilirlerdi. Yani, kullanıcının hemen yapması gereken, önemli dosyaları güvenli bir yere yedeklemektir. Ancak, veri kaybı gerçekten dosyaları yedeklemeden önce olmuşsa, daha sonra kullanıcının erişilemeyen sürücüdeki dosyaların kurtarılıp kurtarılamayacağını görmek için güçlü veri kurtarma yazılımıyla hemen kurtarmaya başlaması gerekir.Veri Kaybının En Büyük 4 Nedeni

İnsanlar, dahili / harici sabit sürücü, memory stick, USB flash sürücü ve SD kart gibi dijital cihazlarda önemli dosyaları depolamak için gittikçe daha fazla kullanılıyor. Depolama cihazını yanınızda taşımak uygun olsa da, veri kaybı olasılığı artar.
Can sıkıcı veri kaybına neden olacak birçok neden var. Şimdi, okurlarımız için kabaca dört tür veri kaybını özetliyoruz. Aşağıdaki içerik istatistiklere göre size veri kaybının ilk 4 nedenini göstermektedir.

İnsan Hatası

İnsan hatası, esas olarak, kullanıcıların hatalı işlemlerinden dolayı verilerin kaybolduğu olgusuna atıfta bulunmaktadır. Yaygın insan hataları arasında dosya ve bölümlerin yanlışlıkla silinmesi, bölümlerin ve disklerin yanlışlıkla biçimlendirilmesi, yanlış Ghost vb.


Eh, belirli insan hataları genellikle aşağıdaki yönlere yansır: işletim sistemi eksik, işletim sistemine ön yükleme yapamayan, gerekli dosyaları bulamıyor, sabit sürücünün RAW olması vb.

RAW Dosya Sisteminden, RAW Bölümünden ve RAW Sürücüsünden Veriler Nasıl Kurtarılır


Doğal Afet

Beklenmeyen doğal afetler aynı zamanda veri kaybı probleminin ana nedenlerinden biri haline geldi. Yaygın afetler şunlardır: deprem, volkanik patlama, sel, yangın, tsunami, kar fırtınası, gök gürültüsü fırtınası, dolu fırtına, kasırga, vb.
Verilere zararlı olduğu bildirilen çok yaygın doğal afetler de yoktur: çığ ve çamur kayması, limnic patlaması, sıcak hava dalgası, orman yangını ve benzeri.

Yazılım Arızası

Yazılım arızası temel olarak işletim sistemi çökmesi, dosya sistemine zarar verme ve yazılım çakışması gibi mantıksal hatalar anlamına gelir.
Yazılımın hatalı çalışmasından kaynaklanan veri kaybı sorunlarının ele alınması genellikle kolaydır. Başka bir deyişle, veri kaybı kazası, veri depolama aygıtı bileşenlerinin fiziksel hasarından kaynaklanmadığı sürece kullanıcıların sabit diski kurtarması aslında basit bir iştir ( MiniTool Power Data Recovery , denemeye değer).


Donanım arızası

Donanım arızası temel olarak ekipmanın fiziksel hasarına işaret eder. Depolama ortamı yaşlanma problemi, disk yüzeyinde çizik, manyetik kafa deformasyonu ve hasarı, manyetik kol kırığı, yonga seti geçersiz ve diğer bileşenlerin hasar tipleri bu kategoriye aittir.

Aşağıdaki olaylar genellikle donanım arızası ile karşılaştığınızı gösterir:
 • Cihaz bilgisayar işletim sistemi tarafından tanınamadı
 • Bir " tık, tık "  sesini duymak
 • Motor çalışmayı durduruyor
 • Yanlış kafa konumlandırma
(Hard disk bozulmalarında genel görülen durumlardır)


Veri Kaybını Önleme

Ölü sabit sürücüden veya diğer sorulardan nasıl veri kurtarılacağını sormak yerine en iyi şey aslında veri kaybını önlemek için önlem almaktır. Bu nedenle, veri kaybının önlenmesi hakkında daha iyi bilgi edinmek için aşağıdaki becerileri göz önünde bulundurmalısınız:
 • Verileri yedekleme ve yedekleri düzenli aralıklarla güncelleme alışkanlığını oluşturun.
 • İyi çalışma / çalışma alışkanlıkları edinin.
 • Mümkünse güçlü bir virüsten koruma yazılımı yükleyin.
 • Depolama aygıtını uygun bir ortama yerleştirin.
 • Bilinmeyen sitelerden / kişilerden dosya / bağlantı açmayın.

Yazar: Zeki SERT


Bu yazı daha önce kez okundu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.