İş Değiştirmenin Raconu!


İş değiştirdiğim bu günlerde yazmanın faydalı olacağını düşündüğüm bu yazıyı kaleme almak istedim. Çünkü bu konuda çoğu çalışan ve işverenin maalesef büyük hataları kırgınlıkları olabiliyor. Bu kırgınlıkların yaşanmaması, hataların olmaması için dikkat edilmesi gereken basit hususları göz ardı etmememiz kariyerimiz ve kişiliğimiz açısından en doğru adım olacaktır.

Çoğu insan binbir meşakkatlerle iyi ya da kötü bir şekilde iş buluyor. Buldukları bu iş için zamanla besledikleri tüm heyecanlar tükenip, buhar olup kaybolabiliyor. Bu heyecanın korunamamasının bir çok sebepleri olabilir. Bu ayrıca ele alınacak konulardan biridir. O yüzden şuan sadece iş değiştirmeye karar verdiğimiz anda neler yapmamız gerektiğini iyi düşünmeliyiz. Nasıl ki işe girerken istenilen evrakları eksiksiz tamamlamaya gayret ediyorsak, nasıl ki ilk iş görüşmesine giderken en kibar ve nazik halimizle kendimizi karşımızdaki kişiye kanıtlamaya çalışıyorsak aynı hassasiyette işten ayrılırken de işvereni zor durumda bırakmamaya özen göstermeliyiz. Aynı şekilde işveren de işten ayrılmak isteyen personeline mümkün olduğunca zorluk çıkarmamalı, haklarını eksiksiz olarak çalışanına vermelidir. Yani işten ayrılmanın da bir raconu vardır. Nasıl ki bir misafirliğe gittiğimizde hoşnut olmadığımız bir durumla karşılaştığımızda sabırla misafirliğin bitmesini bekliyorsak, işten ayrılmanın raconu da iki tarafında birbirine karşı sabırlı ve anlayışlı olmasıdır.
Zaman zaman öyle işten ayrılmalara şahit oluyoruz ki, ayrılan kişinin bir sonraki çalışacağı şirket adına üzüntü duyduğumuz bile oluyor. Bazı işten ayrılanlar imza atmak için bile şirkete uğramayı  maalesef kendilerine eziyet olarak görüyorlar. Ne olursa olsun orada iyi ya da kötü bir geçmişimiz olduğunu unutmamalıyız. Kırgınlıklar olmuş olabilir, hatalar da olmuş olabilir. Önemli olan bu kırgınlıkların üstüne set çekerek oradan iyi ayrılmak ve kendimize yepyeni bir sayfa açabilmek. Bazı zamanlar kibarlığından ödün vermeyen çalışanlar, işten ayrıldığı zamanlarda bağırıp çağırarak, hakaretler yağdırarak, ne de olsa burada işim bitti havasıyla hareket etmektedirler. Mesele ne olursa olsun sabırlı ve anlayışlı olmalıyız.

Yukarıda sadece çalışanlardan bahsettim aman yanlış anlaşılmasın. Sadece çalışanlar hata yapıyor demek büyük küstahlık olur. İşveren ya da işveren vekili veya İnsan Kaynakları departmanında çalışan personellerde maalesef bazen büyük hatalar yapmaktadırlar. Çalışan işten ayrılıyorsa bilinmelidir ki artık son demine gelmiş yahut çalışmayı sevmeyen birisidir. Dolayısıyla hatalı bile olsa onun şirket hakkında daha fazla olumsuz düşüncelere kapılmaması adına anlayışla onun problemlerini dinlemeliyiz. Hatta neden işten ayrıldığını tespit etmeliyiz ki aynı sebepten başka çalışanların işten ayrılmalarına engel olabilelim.
İş değiştirirken çalışanlar aşağıdaki hususlarda kendilerinin ve ailelerinin refahı için dikkat etmek durumundadırlar;
  • Yeni bir iş bulmadan işten ayrılmak, çalışan için büyük sıkıntılar doğurabilir.
  • İşten ayrılırken bulunduğunuz şirketin ya da çalışma arkadaşlarınızın ne derece sıkıntıya düşeceklerini iyi kestirmeli, ayrılma tarihinizi ona göre ayarlamalısınız.
  • İşten ayrılacağınızı muhakkak önce ilk amirimize söylemeli, daha sonra İnsan Kaynakları departmanı ile bunu paylaşmalıyız.
  • Ayrılma sebebiniz çözülebilecek bir mesele ise ayrılma düşüncenizi paylaşmadan önce ilk amirinize sorunu anlatmalı çözüm sürecini beklemelisiniz.
  • Ayrıldığınız takdirde kaybedeceğiniz tazminat miktarını iyi hesaplamalı, zararınızı önceden görmelisiniz.
  • Ne kadar problem yaşamış olsanız dahi tüm arkadaşlarınız ve amirlerinizle helalleşerek işten ayrılmanız sizin ve arkadaşlarınız açısından olumlu bir davranış olacaktır. 

2 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.