Sosyal Medya Nedir?


1 – Sosyal Medya Nedir?


Günümüzde en fazla ismini duyduğumuz kavram şüphesiz ki Sosyal Medya’dır. Sosyal Medya’nın birçok tanımı bulunmaktadır. En genel tanımıyla Sosyal Medya; Web 2.0 teknolojisinin ortaya çıkmasıyla birlikte artık çift taraflı etkileşim, paylaşım ve kişilerin kendilerinin içerikler üretebildiği tüm diyalog ve paylaşımların bütünüdür.

Sosyal ağlar internet siteleri ve uygulamaları sayesinde insanların birbirleriyle paylaşımlar yapmalarını ve herkesin ulaşmak istediği bilgilere ulaşmasını sağlar. Tabi ki sadece kişi ve bireylerin değil aynı zamanda kurumlarında pazarlama stratejilerinde oldukça önemli rol oynar. Aynı zamanda eğitim anlamında da artık sosyal medya resmen bir okul konumunda görevde üstlenmektedir. Birçok Üniversitenin uzaktan eğitim programları Sosyal Medya’nın aslında sadece eğlence ve reklam değil aynı zamanda eğitim aracıda olduğunu ispat etmişlerdir.

İnternet sayesinde zaman sınırlaması olmadan, mobil cihazlar sayesinde de mekan sınırlaması olmadan her türlü içeriği paylaşabileceğimiz bu ortam birçok yenilik ve gelişimi de beraberinde getirmiştir. İnsanlar neredeyse tüm zamanlarını sosyal medya üzerinde harcamakta, yararları kadar birçok zararlarını da zamanla hissetmektedirler. 

1.1 – Sosyal Medyanın Özellikleri

Sosyal Medya’nın özelliklerini 5 ana maddede özetlemek mümkündür. 

1 – Katılım: Sosyal Medya’nın aslında en temel özelliği katılım özelliğidir. İnsanların sosyal medyada ki yorumları, tartışmaları ve geri bildirimleri sayesinde sosyal medya var denilebilir. Çünkü Sosyal Medyanın tanımında çift taraflı iletişim ancak katılım özelliğiyle mümkün olmaktadır. Ne kadar fazla yorum ve geri bildirim alınırsa paylaşılan içeriğin karşı taraftan nasıl görüldüğü daha hızlı tespit edilir.

2 – Açıklık: Aslında bu özellik sosyal ağların katılım ve geri bildirime açık olduğunu gösterir. Eğer bir paylaşım varsa geri bildirim alınması gerekir. Eğer açıklık olmasa geri bildirim olanağı sağlanmazsa yapılan paylaşımın etki alanı düşer ve zamanla gelişen teknolojiler arasında yok olmaya yüz tutar.

3- Karşılıklı Konuşma: Sosyal ağlar her ne kadar da yoruma ve geri bildirime olanak sağlasa da anlık bilgi paylaşımı kadar yeterli olamayabiliyor. Birçok kurumların artık canlı müşteri hizmetleri vardır. Yani siz web sitesinde bulamadığınız, anlayamadığınız ya da sormak istediğiniz her türlü soruyu canlı sohbet sayesinde anlık sorabiliyor ve cevabını alabiliyorsunuz. Karşılıklı konuşma özelliği insanlarda kendini ifade etme problemini de çözmektedir. İnsanlar bazen yazıyla sormak ya da anlatmak istediklerini daha rahat ifade edebiliyorlar. Bu sayede kurumlar daha fazla hedef kitlelere ulaşabiliyorlar.

4 – Topluluk: İnsanları bazen aynı duygu etrafında toplamak mümkün olamayabiliyor. Örneğin bir futbol takımının ülkedeki tüm fanatiklerini bir araya toplaması imkânsızdır. Her ne kadar reklamlarını TV, Gazete üzerinden yapsalar da etkili olması oldukça zordur. Ancak sosyal medyanın katılım ve açıklık özelliği sayesinde fanatiklerini kendi grubu altında toplayarak internet üzerinden, onlarında görüşlerini alarak, onlar üzerinden reklamlarının paylaşılmasını sağlayarak neredeyse Ülkenin hatta dünyanın birçok ülkesine ulaşabilmektedir. Marka bilinirliğini, duygusal bağ birleşmesini ve topluluk olma hissini tüm üyelerine bu şekilde aktarabilmektedir.

5 – Bağlantısallık: Bu özellik kullanıcıların birçok siteye link vermesi, bağlantı göndermesi demektir. Şuan neredeyse bütün haber sitelerine baktığımızda öncelikli olarak Facebook, Twitter, Linkedin gibi sitelere bağlantı verdiklerini, kullanıcıların rahat paylaşmasını sağladıklarını görürüz. Bağlantısallık özelliği sayesinde birçok kişiye ulaşma imkanı oluşmaktadır.

1.2 – Kurumların Sosyal Medya Kullanım Amaçları

Bu kadar gelişmiş olan, adeta tüm insanların aynı anda kullandıkları ve aynı anda haberdar oldukları devasa bir sistemin elbette ki sadece sohbet etmek, fotoğraf paylaşmak veya bilgi paylaşmak dışında ticari amaçlarının da olması kaçınılmazdır.

Her firma kurumsal olmak için elinden geldiğince reklamını yapmak ister. Ancak buna ne parası nede zamanı çoğu zaman yetmemektedir. Bu aslında sadece küçük ölçekli şirketler için değil büyük ölçekli şirketler de de aynıdır. Çünkü her şirket kendine göre reklama para ayırmakta ve ona göre kendisini başarılı göstermektedir. İşin en zor olan kısmı ise tabi ki ulaşılan hedef kitledir. İşte tamda burada Sosyal Medya bu zor olan hedef kitleye çok kısa sürede ve daha etkili bir biçimde ulaşmayı sağlar. Bu durumda şirketlerin reklam gelirlerinin çoğunu artık sosyal medya reklamları üzerinde toplamalarını sağlar. Sosyal Medya hesaplarının takipçi sayılarını arttırarak hedef kitleyi tanımaları ve onlarla irtibat kurmaları daha kolaylaşmaktadır. Aynı zamanda yeni çıkan her türlü ürünlerini ve reklamlarını anında binlerce hatta bazen milyonlarca kişiye ulaştırmaktadırlar. Günümüz de birçok firma sosyal medya sayesinde bilinir olmuş, markalarını tanıtma imkânı bulmuşlardır. 

Maddeler halinde şirketlerin Sosyal Medya kullanım amaçlarını belirtecek olursak;
 • Markalarını ve ürünlerini tanıtmak
 • Müşterilerini dinlemek,
 • Yeni gelişmeleri ve değişimleri bildirmek,
 • Web sitelerinin ziyaretçi sayılarını artırmak,
 • Marka bilinirliğini artırmaktır.
1.3 – Sosyal Medyanın Avantajları ve Dezavantajları

Teknoloji’nin ve Sosyal Medya’nın her geçen gün gelişmesiyle birlikte kullanıcının kullanım amacına ve harcadığı vaktine göre hem yararları hem de zararları vardır. Sosyal Medyayı en fazla kullanan kitle hiç şüphesiz gençlerdir. Örneğin, Sosyal Medya gençler için birçok istihdam imkânı sağlamışken, eğitimleri için gerekli olan her türlü bilgiye anında ulaşabilmeye olanak sağlarken, edinilen yanlış arkadaşlıklar ve izlenen +18 içerikler gençler üzerinde aşırı olumsuz etkilere sebep olmaktadır.

Günümüzde birçok üniversite de Doktora düzeyinde sosyal medya tezleri yazılmakta, birçok makaleler yayınlanmakta üzerine birçok araştırmalar yapılmaktadır. Çünkü son 15 yılda dünyanın çehresini tamamıyla değiştiren bu teknoloji elbette ki araştırılarak toplumların bilgilendirilmesi gerekmektedir. Sosyal Medyanın zararından çok yararının olmasına rağmen yanlış kullanımlar sonucu bireylere, özelliklere gençlere zararlar vermektedir.

Sosyal Medyanın avantajları:
 • Anlık bilgi akışı vardır ve son dakika bilgilerini anında yayabilmektedir.
 • Kişiler arası statüler kalktı, isteyen kişi anında bir Milletvekiline sorununu aktarabilir konuma geldi.
 • Sınırsız bilgi kayakları sağlandı ve anında ulaşma imkânı tanındı.
 • İletişim kolaylaştı, ilkokul arkadaşlarınızla bile yıllar sonra bu ortamda tanışma imkânı sağlandı.
 • Tüm sosyal olayların (savaş, fakirlik, hastalık, deprem vb.) anında etki uyandırması sağlandı.
 • Hedef kitlelere kolay ulaşabilmesi sayesinde E-ticaret yaygınlaştı ve güvenilir hale geldi.
 • Şikâyetlerin anında şirketlere bir mail, tweet yoluyla ulaşması ve kolayca çözülmesi sağlandı.
 • Sosyal sorumluluk projelerinin ayrılmaz mekânı haline geldi ve bu sayede insanlar bilinçlendirildi.
 • Reklam maliyetleri düştü, reklamın ulaştığı kitleler arttı.
 • Anında güncellendiğinden hızlı bilgi yayma sağlandı.
 • Şirketler takipçi sayılarına ve beğenilerine göre analizler yaparak kendilerini geliştirdiler.
 • Reklam geribildirimleri sayesinde gözlemleme ve analiz yapabilme kolaylaştı.
 • İnsanların iş ilanlarına ulaşması sağlandı ve birçok kişiye istihdam sağlamıştır.
Sosyal Medyanın dezavantajları:
 • Çocukların aşırı kullanımında sosyallikten uzaklaşmakta ve asosyal olmaktadırlar.
 • Asosyal, insan ilişkileri zayıf kişilikler ortaya çıkarmıştır.
 • Yayınlanan haberler anında yayıldığından doğruluğu teyit edilmeden birçok kişi yanlış bilgilendiriliyor.
 • Kullanıcıların aşırı fanatik düşüncelerini paylaşması toplumdan dışlanmasına sebep olmuştur.
 • Paylaşılan fotoğraflar uygunsuz sitelerde kullanılmaya ve cinsel istismarlar oluşmaya başlamıştır.
 • Sosyal medya birçok kişiyi çift kişiliğe itmektedir. 
 • Herkesin mutlu, eğlenceli içeriklerini paylaşması başka kişilerin psikolojilerinin bozulmasına sebep olmuştur.
 • Çocukların birçok +18 içeriklere ulaşabilmesi kişilik bozukluklarına sebep olmuştur.
 • Bilgisiz kişilerin gizlilik ayarlarını doğru yapmaması başka kişilerin gizli olabilecek içeriklere ulaşması kaçınılmaz olmuştur.
 • İnsanlar tanımadığı her kişiyle arkadaş olmaya başlamış, bu durumun bazen kötü sonuçları olmuştur.
 • Sosyal Medya aldatmalar sebebiyle birçok kişinin boşanmasına sebep olmuştur.
 • Bazen gizli kalması gerek iş projelerinin paylaşılması şirketler açısından kötü sonuçlar doğurmuştur.
 • Bazı şirketlerin karalanması amacıyla yalan bilgi yayılmış ve birçok şirket zarara uğramıştır.
 • Şirketlerde çalışanlar bazen işlerini bırakıp sosyal medyayı fazla kullanmaları sonucu ekstra işçi maliyeti veya kişinin işten çıkarılması durumları yaygınlaşmıştır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.