Takım İçi Çatışmalar Değerlidir!


Şirketler bir çok departmandan oluşur ve hepsinin birbiriyle sistemli olarak çalışması gerekir. Sistemli çalışmak deyince, kimsenin aklına bu departmanların veya aynı departman içerisindeki çalışanların birbiriyle iyi geçindiği, kaymak tadında bir şirket gelmesin. Çünkü sistemli çalışmak bazen çatışmayı gerektirir. Bu da ne şimdi herkesle kavga mı edelim dediğinizi duyar gibiyim. Ama öyle davranışsal bozukluklar ile birbirini görmek dahi istemeyen bireylerden değil, tamamen farklı fikirleri olan çatışmalardan bahsediyorum. Bu yazıda geçen çatışma ibareleri fikir çatışmalarını ifade etmektedir. Şimdi görelim bakalım çatışmalar şirkete ne gibi katkılar sağlıyormuş.

Hepimiz zaman zaman çatışmalar yüzünden bunalmış ve "ben olsam daha iyisini yapardım." demişizdir. Çünkü bazen öyle çatışmalar yaşarız ki bu çatışmalar bizleri o şirketle yollarımızı ayırmaya kadar bile götürebilir. Dolayısıyla her şey gibi çatışmaların bile belli bir dozu ve planlaması olabilir. Bu planlamalara geçmeden kısaca şu konuya da değinmeden geçemeyeceğim; bazı şirketlerde "Beyin Fırtınası" denilen toplantılara şahit olmuşsunuzdur. Bu toplantılarda kişiler bir konu hakkında uç noktalara varabilecek, bazılarının "yok daha neler" diyebileceği fikirler üretmişlerdir. Bazen o uç fikirler bile kabul görür ve biz klasik fikirlerimizle ortada kalıveririz.

Peki çatışmalar nasıl planlı olabilir? Böyle bir şey olduğu takdirde çatışan birey ya da departmanları nasıl idare ederiz? Aslında her şey çok basit. Genellikle yöneticiler aynı görüşte, iyi anlaşabilen ve uyumlu çalışabilen çalışanlarını bir araya getirir ve belli bir sistem kurarak işlerini yürütür. Bu durumda aslında uyumlu çalışan departman sadece sistemli çalışmayı öğrenmiş ancak farklı fikirler üretmeyi başaramamıştır. Aslında bu olayı daha anlaşılır açıklayacak olursak, futbol takımlarını bir düşünün. Eğer takım yöneticileri ve teknik direktörleri takıma sadece çok iyi gol atan futbolcuları alırlarsa o takımı bir hayal edin derim. Bu futbol takımı o topu ağlara nasıl göndereceklerdir? İşte anlatmak istediğimde tam böyle bir şey. Siz uyumlu çalışabilen bir takım oluşturduğunuzda sadece sağ kolunuzu güçlendirirsiniz. Sol kolunuz ise aşırı zayıf kalır. Bu durumda şirketler sadece anı kurtarır, ileriye dönük yeni fikirler üretme ve uygulama konusunda da çok zayıf kalır.

Çatışmalar her anlamda insanı güçlendirir ve daha sağlam zeminde durmasını sağlar. Bugün çatışma ortamı oluşturulmuş bir şirkette farklı fikirler üretilir ve o fikirleri kabul etmeyen kişileri ise daha iyi fikirler üretmeye zorlar. Bu durumda aslında sistem otomatik olarak kurulur ve her türlü fikir ortaya çıkmış olur. Şirket bu sayede, kurduğu çatışma sistemli yapı ile daha fazla projeye kavuşur.


Bu konunun en merak edilen tarafına geldi sıra. Peki bu çatışmalar bireyleri nasıl etkiler? Yönetim daha zor olmaz mı? Evet başlangıçta çok zor olabilir ancak çatışma ortamını iyi izleyen ve planlamasını buna göre yapan yöneticiler her zaman bu problemi kolaylıkla aşacaklardır. Bu çatışmalardan asgari düzeyde etkilenmesi için çalışanlara aşağıdaki konularda motive etmeniz gerekir;
  • Çatışan bireyleri iyi izlemeniz ve çalışanınızın özelliklerini iyi bilmeniz gerekir.
  • Çatışan her iki tarafın fikirlerinin de çok değerli olduğunun ve onaylanmayan projenin ilerde uygulanabileceğinin benimsetilmesi gerekir.
  • En az ayda bir olmak koşuluyla, iki tarafında katılımıyla gerçekleşecek sosyal organizasyonlar yapılması gerekir.
  • İş dağılımı birbiriyle bağlantılı olmalı, her iki tarafında işlerini zamanında yaptığının kontrol edilmesi gerekir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.