Sosyal Medya'da Pazarlama StratejileriSatış ve Pazarlama kavramları 18.YY.'dan itibaren dünya literatürüne girmeye başlamış ve her geçen senelerde kendini yenileyerek farklı yöntemlerle karşımıza çıkmıştır. Kısaca tanımını yapacak olursak; Pazarlama, belli amaçlara ulaşmak için bir ürün veya hizmetin fiyatının belirlenmesi, müşterilere doğru yer ve zamanda ulaştırılması ve tüm bu satış süreçlerinin sonunda da sürekli müşteri memnuniyeti sağlanması için çalışmaların yapılmasıdır. Bu kavramı kendi içerisinde daha detaylıca anlatabiliriz ancak şuan konumuz Pazarlama ve Sosyal Medya ilişkisiyle alakalı olduğundan şimdilik sadece pazarlamanın tanımını vermekle yetineceğim.

Teknolji'nin ciddi anlamda gelişmesi işletmelerin birbirleriyle daha fazla rekabet etmelerini de  beraberinde getirmiştir. Sadece satış becerisi olan birinin, günümüzde başarılı olma şansı oldukça düşüktür. Çünkü, artık sadece "ağzı laf yapmak" ne yazık ki satış başarısını getirmiyor. Hatta çok sessiz, konuşmayan ve toplumdan uzak insanlar bile günümüzde çok ciddi paralar kazanmaktadırlar. Bunu da bir kenara bıraktım, elinde ürün olmayan kişiler bile ellerinde olmayan ürünleri satmakta bundan ciddi kazançlar sağlamaktadırlar. Bu durum pazarlama stratejilerinin ne kadar geliştiğinin sadece bir kanıtıdır. 

20.YY'ın ortalarına kadar pazarlama sadece satış amaçlı yapılıyordu. İşletmeler sadece ürünlerini satmayı amaçlıyordu. Müşteri geri dönüşleri, memnuniyetleri hiç de onlar için önemli değildi. Hatta beğenilmeyen ürünlerin geri iadesi söz konusu bile olamazdı. Böyle bir satışı sanıyorum hiç kimse bu dönemde kabul edemez. Günümüzde ürünün kötü ve bozuk çıkmasından öte beğenilmediğinde bile iade hakkına sahibiz.İşte tüm bu gelişmeler pazarlama'da ciddi rekabetlere yol açmış ve teknolojinin gelişimiyle birlikte Sosyal Medya üzerinden satış yapmak ciddi bir seviyeye ulaşmıştır. Dolayısıyla Sosyal Medya kavramı hayatımıza girdikten sonra Satış ve Pazarlama alanlarında strateji geliştirmekte zorunlu hale geldi.

Yukarıda pazarlama konusuna değindik. Peki Sosyal Medya nedir? Sosyal Medya; gelişen yeni nesil web teknolojilerinin çift taraflı ve hızlı bilgi iletişiminin sağlandığı uçsuz bucaksız bir alandır. Bu alanda insanlar ve şirketler sanal alemden milyonlara ulaşabilmektedir. Herkes yeni bir ürün almak istediğinde kolayca bu alanda sorularını sorabilmekte ve yapılan yorumlar, karşılaştırmalar sayesinde ürünü eline almadan tüm avantaj ve dezavantajlarını öğrenebilmektedir. İnsanlar her markayı bu kadar kolay karşılaştırdıklarından dolayı şirketlerde bu alanda ön planda olabilmek için belli stratejiler geliştirmişlerdir. Ben bu stratejilerden en yaygın olanları sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Ancak dediğim gibi bu alan uçsuz bucaksız bir mecra olduğundan bu stratejilerin üstüne daha yeni ve sürdürülebilir stratejileri de ekleyebilirsiniz. Peki bu stratejiler nedir? Nasıl uygulanmalıdır? 

1- Ürün veya Hizmeti Belirleyin

Ürün veya Hizmeti Belirleyin

Öncelikle Sosyal Medya'da satış yapabilmek için ihtiyacımız olan asıl şey biz ne satacağız. Bunu belirlerken ya en çok bildiğimiz ürün veya hizmeti satarız ya da belli bir hedef kitle belirler onlara uygun ürün veya hizmeti seçeriz. Mesela ben bu blogu hazırlarken tamamen kendi yeteneklerimden yola çıkarak oluşturdum. Yani ben İnsan Kaynakları, Pazarlama ve teknoloji hakkında bir şeyler biliyorum ve bunları paylaşmak istiyorum dedim. Ve siteyi bu hedeften yola çıkarak kurdum. Ancak ben böyle yapmayarak kendime bir hedef kitle de belirleyebilirdim. Kendime aşırı kilolu ve bundan rahatsız olan insanları hedef alarak onlara yönelik araştırmalar yapar, uzman görüşlerini de paylaşabilirdim. Her iki yöntem de size kalmış bir şeydir. Bunları belirlerken kesinlikle piyasa araştırmasını da unutmayın derim.

2- Hedef Kitleyi Tanıyın

Hedef kitleyi Tanıyın

Aslında ürün veya hizmeti belirlerken hedef kitlenizi de belirlemiş oluyorsunuz. Ancak hedef kitleyi belirlemekle o kitleyi tanımak çok başkadır. Yukarıda bahsettiğim hedef kitle olan aşırı kilolu insanların bile kendi arasında ayrıştırılması gerekir. Yani bazı kilolu insanlar spor yaparak zayıflamak ister, bazıları bitkisel ilaçlarla, bazıları uzman doktor eşliğinde bazıları da ameliyat olarak zayıflamak ister. Her birini çok iyi tanımak ve onlara gerekli olan hizmeti sağlamadığımız sürece satış sürecinin başarı getirmesi mümkün değildir. Veya bu stratejiyi o kişilerin düşüncelerini değiştirerek gerçekleştirmeniz gerekir. Örneğin, bitkisel ilaçları kullanan kilolu birini ameliyat olmaya ikna edebilirseniz buda size başarı getirecektir. Ama doğru olan insanların düşüncelerini değiştirmek değil onların düşüncelerine uygun ürün ve hizmet geliştirmektir. 

3- Plan Yapın

Plan Yapın

Her işin olmazsa olmaz kuralı kesinlikle plan yaparak işe başlayın. Ürünü belirlediniz ve hedef kitleyi tanıdınız. Bundan sonrası neyi, nasıl yapacağınızla alakalı bir durumdur. Yani bu ürün veya hizmeti hedef kitleye hangi araçla, ne zaman, nasıl ve ne fiyatla satacaksınız. Bu planı aşağıdaki sırayla yapmanız daha doğru olacaktır.
  • Hangi sosyal medya aracı ile satacağım? (Web Site, Facebook, Instagram, Twitter vb.)
  • Sosyal Medya araçlarını kullanırken ücretli reklamlardan yararlanacak mıyım?
  • Reklam yapacak isem reklam bütçem yeterli mi?
  • Reklam bütçem yeterli değil ise nasıl bir yöntem kullanacağım?
  • Ürün veya hizmetlerimi ne sıklıkla paylaşacağım, hangi saatlerde daha çok ilgi çekebilirim?
  • Ürün veya hizmetimin piyasa fiyatı nedir? Ben hangi fiyata satacağım?
  • Satacağım şey eğer bir ürün nasıl müşteriye nasıl ulaştıracağım? Kargo ücretini müşteri mi ödeyecek?
  • Satacağım şey hizmet ise bir ofis tutup orada mı satış yapacağım yoksa uzaktan eğitim vb. sistemleri kullanarak mı yapacağım?
  • Ürün veya hizmet satışından sonra müşteri memnuniyeti için ne yapmam gerekir.
  • Olumsuz dönüşlerde nasıl bir yol izleyeceğim?
Bu maddeleri daha da çoğaltabilirsiniz. Ama en gerekli maddeler yukarıda saydıklarımdır. Bu maddeler olmazsa olmazdır. Bu planı uygular ve önünüzü görebilirseniz Sosyal Medya'da başarılı olma şansınız yüksektir.

4- Harekete Geçin

Harekete Geçin

Tüm hedeflerinizi belirleyip ve planlarınızı kontrol ettikten sonra hemen işe koyulun. Koyduğunuz hedef dahilinde planlarınıza bağlı kalarak paylaşımlarınızı yapın ve sabırlı olun. Çünkü sosyal medya'da satışın başarısızlıklarla sonuçlanmasının en büyük sebebi sabırsızlıktır. Sabırla devam edin. Doğru stratejileri uyguladığınız takdirde hedeflediğiniz başarı elbet size gelecektir. Ama sakın harekete geçmeyi ertelemeyin. Zaten her şey hazır ilerde başlarım derseniz sizin zararınıza olacaktır.

5- Zamanında Ulaştırın

Zamanında Ulaştırın

Satacağınız ürünün nasıl ulaştırılacağını iyi belirlemelisiniz. Eğer kargo ile ulaştırılacaksa bunun ödemesini hangi tarafın yapacağına iyi karar vermelisiniz. Genelde alıcı ödemeli kargolar pek tercih edilmemektedir bunu da belirteyim. Ürün termin süresini kargonun gidebileceği süreyi hesaba katarak bilgilendirmelisiniz. Müşterinin kargosunun nerede olduğunu görebilecek ya sistem kurmalısınız ya da korgoya ürün teslim edilince kargo bilgilerini müşteriye ulaştırmalısınız.

6- Geri Dönüş İsteyin

Geri Dönüş İsteyin

İnsanlar alacakları ürünler ile alakalı yorumlara çok değer vermektedirler. Bir ürün veya hizmet hakkında ne kadar fazla olumlu yorum olursa o kadar güven verici olur. Yeni müşteriler kazanmada en büyük destek bu yorumlar olacaktır. Satış yaptığınız müşterilerinizden yorum yapmalarını isteyebilirsiniz. Eğer müşteri bir sorun yaşamış ise ve bunu yoruma eklemiş ise mümkün olduğu kadar kısa sürede sorunu çözmeli ve tekrar bir yorum isteyebilirsiniz.

7- Analiz Edin

Analiz Edin

Satışı gerçekleştirdiniz ve müşteri geri dönüşlerini almaya başladınız. Her satışta olduğu gibi sizin satışlarınızda da illa ki olumsuzluklar yaşanacaktır. Müşterilerle cebelleştiğiniz dönemler olacaktır. Ancak siz her zaman sabırlı olup olumsuz durumları atlatmayı başarmalısınız. Tüm yorumlara önem vermeli her yorumu gözden geçirmelisiniz. Müşteriler en çok kargodan şikayet ediyorlarsa kargo şirketini değiştirmelisiniz, fiyattan şikayet ediyorlarsa daha uygun satabilecek çözümler aramalısınız, üründen şikayet ediyorlarsa ürettiğiniz ya da temin ettiğiniz ürünü geliştirmeli sorunlarını çözmelisiniz. Nerede eksikleriniz var nerede daha başarılısınız bunları iyi analiz etmeniz gerekir. Analizlerinizi iyi şekilde yaparsanız ve gelişmek için çaba harcarsanız başarılı olmama riskiniz olmayacaktır.


Evet tüm bu süreçleri sizlerde çoğaltabilir, daha uygun stratejilerde uygulayabilirsiniz. Ne olursa olsun vazgeçmeyin ve sabırla devam edin. Bu süreçleri doğru uyguladığınız sürece çıtayı daha yükseğe taşıyacaksınızdır. Siz para kazandıkça daha çok motive olacak ve daha başarılı olmaya çalışacaksınız. Bu durum bir döngü gibi devam edecektir. Günümüzde internet gibi bir hazine var ve bunu doğru kullanmalıyız. Doğru ve yerinde kullandığımız sürece çok daha zevkli işler başarabiliriz. Umarım bu yolda başarılı olur, hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.