Dijital Çağın CV'si: Görüntülü CV


Günümüz şirketleri artık çıtayı o kadar yükseğe çıkardılar ki onların hızına yetişebilmek ne mümkün. Hali hazırda bizler zaten yeni yeni kariyer sitelerinde etkili CV formlarını doldurarak iş başvuruları yapmaya alışmışken, şimdilerde ise yeni yeni kullanılmaya başlanan "Görüntülü CV" devreye girdi. Artık bir çok kariyer sitelerinde gördüğümüz "Görüntülü CV" ilerleyen zamanlarda tamamen hayatımıza girecek gibi görünüyor. Görüntülü CV aslında adaylar açısından büyük avantaj sağlayan özelliklerdendir. Biz her ne kadar normal bir CV hazırlasakta görüntülü CV'nin yerini tutması mümkün değil. Yazılar sadece yetkinlikleri ve tecrübeleri ön plana çıkarır. Hiç bir İşe Alımcı CV okuyarak kişilik analizi yapamaz. Eğer adayı görüşmeye davet eder, onunla muhabbet imkanı sağlarsa o zaman o kişinin az da olsa analizini yapabilir. 

İnsanların bakışları, el hareketleri ve yüz mimikleri aşağı yukarı kişinin kendisini ele verir. Dolayısıyla bizim yazı ile hazırladığımız standart CV bizim sadece yetkinliklerimizi ortaya koyar. İşe Alımcılar bir çok defa mükemmel hazırlanmış standart CV ile mülakata davet edilen adayların nasıl alakasız kişiler olduklarına şahit olmuştur. Bunun tam tersi, tereddüt ile davet edilen kişilerin ne kadar uygun olduklarını da görmüşlerdir. İşte bu yüzden insanları yakından tanımak amaçlı onları canlı görmek daha güven verici olmaktadır. 

En doğrusu her adayla tek tek görüşebilmektir aslında ama bazen bir pozisyona o kadar çok başvuru geliyor ki İşe alımcılar mecburen bazı standartlara göre elemeler yapmak zorunda kalıyorlar. Kariyer siteleri her iki CV yi bir arada tuttuğundan Görüntülü CV'nin etkili olma şansı çok yüksektir. Örneğin; şirkete 35 yaşını aşmamış, üniversite mezunu, ehliyeti olan ve Kadıköy'de ikamet eden adaylar alınacak. Siz de kariyer sitesinde standart CV oluşturdunuz ve bir de Görüntülü Video eklediniz. İşe Alımcılar kariyer sitelerinde başvuruları filtreleme yöntemi ile seçmektedirler. Sizin standart CV'niz ile bu özelliklerinize önce ulaşır oradan da Görüntülü CV'yi izledikleri takdirde aslında ilk mülakatı gerçekleştirmiş gibi olurlar. Bundan dolayı Görüntülü CV adaylar açısından, kendilerini daha rahat tanıtmaları ve ifade etmeleri açısından daha çok önemlidir. Ancak nasıl ki standart CV oluştururken belli kurallar varsa Görüntülü CV oluşturmak içinde belli başlı kurallar vardır. Bu kuralları kısaca şu şekilde maddeleyebiliriz;

 • Video kaydına geçmeden önce aynanın karşısında veya birinin karşısında alıştırma yapın.
 • Video kaydı için mümkün olduğunca kaliteli kamera veya telefon kullanın.
 • Video çekeceğiniz ortamın sessiz, düzenli ve arka fonun açık renk olmasına dikkat edin.
 • Çekimi gündüz yapmanızı tavsiye ederim. Gündüz çekilen videolar daha kaliteli çıkmaktadır.
 • (Erkekler) Takım elbise giyin, traşınızın ve saçınızın düzgün olmasına dikkat edin. 
 • (Kadınlar) Çok parlak, açık ve dekolte giysiler giymeyin. Saçınızın dağınık olmamasına ve makyajınızın aşırıya kaçmamasına özen gösterin. 
 • Görüntüde görünmeyecek şekilde kendinize kısa notlar yazarak o notlardan yardım alabilirsiniz. Ancak kesinlikle notlardan okumaya kalkmayın. Gözünüzü kameradan ayırmamaya dikkat edin.
 • Samimi olun ve asla yanlış bilgi vermeyin.
 • Mümkün olduğunca gülümser ve kendinden emin vaziyette konuşun.
 • Video süresinin 1 dakikadan kısa, 5-7 dakikadan uzun olmamasına dikkat edin.
 • Kesinlikle aşağıda yer alan bilgileri videoda unutmayın. Bu maddeleri mümkün olduğunca güzel biçimde anlatın;
                 - Adınız Soyadınız
                 - Doğum tarihiniz, doğum yeriniz
                 - Eğitim bilgileriniz, mezun olduğunuz okullar ve bölümler
                 - Önceki çalıştığınız şirketleri, departmanları anlatın görevlerinizden kısaca bahsedin.
                 - Özel yetenek ve becerileriniz, bilgisayar kullanımınıza ait bilgiler
                 - Kariyer hedefleriniz.

Evet gittikçe gelişen Görüntülü CV öyle görünüyor ki bir kaç yıl içerisinde tamamen hayatımıza girecek. Sizlerde Görüntülü CV oluşturmak isterseniz yukarıda bahsedilen kuralları mümkün olduğunca atlamayın derim. 

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.