30 Saniye Gerçekliği


Artık bir işe girmek için özgeçmiş hazırlamak şart. Genelde herkesin kafasında uzun ve detaylı özgeçmişin daha dikkat çekeceği algısı vardır. Adaylar, İşe Alımcıların bu özgeçmiş için 5-6 dakika ayırdıklarını sanırlar. Ancak bu doğru değildir. Çünkü sizin hazırladığınız özgeçmiş sadece 30 saniye incelenir ve mülakata davet edilip edilemeyeceğine 30 saniyede karar verilir. 30 saniye çok kısa gibi görünse de mülakata davet edebilmek için uygundur. Çünkü mülakata davet edilecek kişinin sadece belli başlı bilgileri dikkate alınır ona göre karar verilir.

Özgeçmişte olmazsa olmaz bilgileri vermeniz gerekir. Bunlar; kişisel bilgiler, eğitim bilgileri, çalışma bilgileri ve yeteneklerdir. Özgeçmişinizde bunları belirtmediğiniz takdirde ya da eksik belirtildiği takdirde özgeçmişinizin çöp olma ihtimali çok yüksektir. Nasıl ki bir ürünün satışı için o ürünün genel bilgilerinin yazılması gerekiyor ise iş başvurusunda da bu böyledir. Aslında biz kendimizi kabul ettirme gayretindeyiz. Bu yüzden özgeçmiş hazırlığına önem verilmelidir. Özen gösterilmeyen özgeçmişler İşe Alımcılar tarafından anında göze çarpmakta ve elenmektedir. 

Her şirket gibi sizin başvurduğunuz şirkette büyük ihtimalle alınacak bir kişi için bazen binleri bulan başvuru almaktadır. Bu başvuruların tümünü mülakata çağırmak mümkün olmayacağından dolayı özgeçmişler arasından eleme yapmak zorundadırlar. Bu elemeler için her özgeçmiş tek tek detaylı incelenemez. Kariyer sitelerini kullanan şirketler bu durumda daha kolaylıkla filtreleme yaparak adayları süzebilirler. Yapılan bu filtreleme sayesinde en uygun adaylar bulunur ve bu CV'ler incelenir. Mülakata davet etmek için en gerekli şey yukarıda bahsettiğim olmazsa olmaz özgeçmiş bilgileridir. Bunlar ne kadar kısa, net ve anlaşılır olursa İşe Alımcı o kadar kolaylıkla sizin özgeçmişinizi tarar ve karar verir. Adaylar özgeçmişlerini hazırlarken kendilerini İşe Alımcıların yerine koymalılar ve "ben olsam kendimi bu CV ile işe alır mıyım?" demeliler. Bu düşünceyle hazırlanan özgeçmişler her zaman dikkat çeker.


Özgeçmiş hazırlarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar özgeçmiş içerisinde uygulanırsa 30 saniyede mülakat daveti alabilirsiniz. Ancak özgeçmişiniz 30 saniye inceleniyor diye tamamen boş bir özgeçmiş hazırlamak da pek işe yaramaz. O yüzden aşağıdaki maddeleri özgeçmiş hazırlarken mümkün olduğunca dikkate alın.
  • CV'niz kısa ve net olmalı. CV içerisinde deneyim ve görevler maddelendirilerek açıklanmalı.
  • CV'niz 2 veya 3 sayfayı geçmemeli.
  • Bilgiler arasında uyuşmazlıklar olmamalı, tüm bilgiler doğru ve güncel olmalı.
  • Standart cümleler kurulmamalı.
  • Sektöre özel tanımları kısaltmaktan uzak durun.
  • Bilgilerin herkes tarafından anlaşılır olmasına gayret edin.
Bir sonraki aşama mülakat detayları için İş Görüşmesine Nasıl Hazırlanılır? başlıklı yazımı okuyabilirsiniz. 

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.